Dušan Harčár – ošetrovateľ roka v Anglicku

Publikované: 17. 04. 2019

O ničomFajnCelkom dobréPekný článokSuper! (Bez hodnotenia)
Loading...

Dušan Harčár - ošetrovateľ roka v Anglicku
Opäť sme si vzali „na mušku“ úspešného Slováka, ktorý dlhodobo žije v Anglicku. Je ním Dušan Harčár, ktorý si úspech v zahraničí skutočne vydrel. Jeho snaha však bola korunovaná ozajstným úspechom a teraz môže byť inšpiráciou pre každého, kto sa tiež snaží uspieť za hranicami Slovenska.

Dobrý deň, Dušan. Povedzte nám, ako dlho už v Anglicku žijete?

Dobrý deň, sú dni, ktoré sú dôležité vo vašom živote a tak si ich navždy zapamätáte. V Anglicku žijem od piatku 26. Novembra 2004.

V akom odvetví v súčasnosti pracujete?

Celý svoj život pracujem v zdravotníctve.

Tejto profesii ste sa venovali od začiatku vášho pobytu v Anglicku? Alebo ste začínali v inej oblasti?

V Anglicku som začínal ako living carer, to som robil 1 rok, kým som nedostal PIN od NMC a po registrácii som RGN – Registered general nurse – u nás na Slovensku mám titul – Diplomovaná zdravotná sestra. Samozrejme, ten rok mi umožnil dostať moju angličtinu na požadovanú úroveň.

Rozhovor s Dušanom Harčárom

Aby ste sa mohli stať v Anglicku „zdravotnou sestrou“, museli ste študovať. Kde konkrétne ste študovali?

Našťastie, ako diplomovanú zdravotnú sestru, NMC (Nursing Midway Council), akceptovalo moje vzdelanie bez toho, aby som v Anglicku musel robiť akékoľvek nadstavbové štúdium.

Ako sa vám podarilo vypracovať sa na tak vysokú pozíciu? Nebolo vám prekážkou to, že ste cudzinec?

To čo obdivujem na Anglickom systéme, je možnosť rastu. Každá firma, či dobrý manažér, má záujem, aby ľudia mohli napredovať a ukázať svoj potenciál. Samozrejme vám okamžite ponúknu možnosť študovať či absolvovať kurzy.

Ťažko pracovať, byť kreatívny a presvedčiť, že ste naozaj dobrý v tom čo robíte. Tu nikomu nevadí, ani sa nepozastavuje odkiaľ ste a akú máte národnosť. Tu záleží len na tom, ako pracujete a čo viete.

Jas som mal vždy šťastie v tom, že som sa nikdy nemusel uchádzať o žiadnu pozíciu. Vždy ma niekto doporučil a potom ma oslovili, že by som mohol byť pre ich organizáciu prínosom na určitej pozícii. Je to úžasný pocit vedieť, že vašu tvrdú prácu vidia a aj ocenia.

V súčasnosti pracujem pre jednu z najväčších agentúr v UK. Pracujem na pozícii Recruitment consultant a director pre South West. Dokonca som absolvoval pár kurzov a učím prvú pomoc, resuscitáciu a manual handling. Moja úloha by sa dala preložiť ako personálny riaditeľ a riaditeľ pre odbornú starostlivosť. V mojej kompetencii sú prípravy care plans, supervisions, risk assemsents a každý kto má záujem pracovať v juhozápadnom Anglicku, musí prejsť osobným pohovorom so mnou.

Zdravotníctvo v Anglicku a na Slovensku je úplne odlišné. Myslíte, že by ste dokázali vykonávať toto povolanie aj na Slovensku?

S tým plne súhlasím, sú to dva odlišné typy organizácie zdravotníctva a poskytovania služieb. Pacient je tu priorita a to sa ešte na Slovensku musíme naučiť akceptovať. Sledujem to trošku, keďže pani prezidentka asociácie práv pacientov na Slovensku Mária Levayová je moja známa, ešte z čias, keď som bol prezidentom Slovenskej komory sestier pre Žilinský kraj.

Ja som v slovenskom zdravotníctve pracoval od roku 1986, najprv ako sanitár, neskôr od roku 1992 ako sestra na chirurgickom oddelení v nemocnici v Liptovskom Mikuláši a potom ako sestra na RZP.

Rozhovor s Dušanom HarčárokTaktiež som založil jednu z prvých ADOS (agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti) na Slovensku, keď ešte nikto poriadne netušil, čo to znamená a prvé dva roky sme pracovali bez zmluvy s poisťovňami. Domáca starostlivosť bola tiež témou mojej diplomovej práce.

V čom vidíte hlavné výhody Anglického zdravotníctva?

Toto je otázka pre politikov alebo ministra zdravotníctva. Každý systém má chyby aj pozitíva a to bez výnimky, nech si vyberiete akýkoľvek zdravotnícky systém na svete.

Ale ak sa na to pozriem z pohľadu sestry, v reálnom svete, tak tu v UK im systém umožňuje zarobiť toľko, koľko chcú, pracovať koľko hodín chcú a pre koho chcú. Systém vo veľkej miere umožňuje agentúram pokrývať nedostatok personálu a tak si zdravotnícky pracovníci môžu zarobiť aj celkom pekné peniaze. Taktiež kompetencie sestier sú tu na inej úrovni.

www.cas.skwww.joj.sk
Dušana ste mohli vidieť aj v televízii JOJ v relácii zbohom Slovensko

Len ako príklad, keď som pracoval pre NHS v nemocnici, tak som mal možnosť urobiť si kurzy a potom som mohol vykonávať činnosti, ktoré na Slovensku robili iba lekári.

Ale všetko napreduje aj na Slovensku a zmeny sa dejú aj tam a už je to iné, ako bolo pred 15-timi rokmi, keď som odchádzal. Naše sestry na Slovensku si zaslúžia obdiv a uznanie za úžasnú prácu, ktorú vykonávajú za tú malú mzdu a niekedy v neuveriteľných podmienkach.

Vaše povolanie je určite veľmi náročné. O tom, že ho vykonávate naozaj dobre, svedčí aj ocenenie, ktoré ste získali. Pochváľte sa a povedzte nám o tom viac.

Ha ha, áno, to bolo v roku 2007, keď ma nominovali na cenu Nurse of the Year 2007. Dokonca som prešiel niekoľkými kolami, až som získal ocenenenie Nurse of the Year 2007 South West winner. Bol to veľmi príjemný pocit, lebo v tom čase som bol prvý cudzinec z východnej európy v histórii, ktorý bol nominovaný a ocenený.

Prejdeme k osobnejším otázkam. Čo alebo kto vám za hranicami najviac chýba?

Na to mám odpoveď bez jediného zaváhania – chýba mi moja nádherná dcéra Ivona, ktorá je úžasná, šikovná a na ktorú som neuveriteľne pyšný. Samozrejme mi chýba rodina a moji kamaráti, ľudia, ktorí mi aj po toľkých rokoch ostali a s ktorými sa pravidelne stretávam každý rok. Za posledných pár rokov som dokonca nadviazal úžasný vzťah so spolužiakmi z gymnázia a stretávame sa každý rok. Dokonca plánujeme stretávku u mňa na Anglickej riviére.

Navštevujete Slovensko? Alebo si s príbuznými doma občas vymieňate balíky s darčekmi?

Chodíme na Slovensko každý rok aspoň na 2 – 3 týždne a samozrejme si posielame balíky a darčeky. Moji rodičia nás navštevujú každý rok a zvyčajne ostávajú 2 – 3 mesiace cez zimné obdobie a Vianoce, keďže tu je príjemnejšie počasie a krásne more.

V Anglicku ste našli šťastie aj v podobe partnerky. Ako ste sa zoznámili? Vzali ste ju už na Slovensko?

Áno, našiel som tu úžasné stvorenie, teraz už manželku a je Angličanka, ktorá miluje Slovensko a keby bola možnosť, hneď by ma prehovorila, aby sme sa tam presťahovali. Naša dcérka bude mať 3 roky a už bola na Slovensku 3 krát.

Dušan Harčár, ošetrovateľ v Anglicku

Návrat na rodnú hrudu zrejme neplánujete. Alebo snáď áno?

To by som musel dostať zo Slovenska naozaj veľmi výhodnú ponuku na prácu, aby som uvažoval o návrate 🙂 Ako som povedal, som tu šťastný a mám to tu rád, ale srdcom som a vždy budem hrdý Slovák. K tomu vediem aj moju malú dcérku. Slovensko je nádherná krajina, moja dcérka bude vedieť, že polovica jej srdiečka tam patrí.

Myslím, že môžeme skonštatovať, že ste si splnili svoj „anglický sen“. Poradíte niečo aj ostatným krajanom, ktorí v Anglicku len začínajú?

Ha ha, anglický sen to znie podobne ako americký sen 🙂 ak také niečo existuje, tak áno. Ako som povedal, každý kto poctivo pracuje, je milý a slušný, sa môže presadiť v každej krajine na svete a to určite dokazuje mnoho úžasných Slovákov po celom svete.

Nezáleží či ste odborník v nejakej oblasti alebo športovec. Dôležité je, aby ste bol dobrý a slušný človek, pretože pravdou je, že podľa toho si niektorí ľudia utvárajú obraz o celom národe.

Ďakujeme za rozhovor. Želáme vám, nech sa vám v osobnom a pracovnom živote darí aj naďalej. Sme radi, že takto dobre reprezentujete Slovensko v Anglicku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *