Jeden bežný deň kuriéra

Publikované: 11. 12. 2018

O ničomFajnCelkom dobréPekný článokSuper! (1hlas/ov, priemer: 5,00 z 5)
Loading...

Jeden bežný deň kuriéra
Všetci sme len ľudia, avšak často na to najmä v predvianočnom období zabúdame. Každý potrebuje všetko stihnúť do Vianoc, aby mohol pokojne stráviť vianočné sviatky a stihol poslať svojim najbližším zásielku. Ako takýto predvianočný zhon u nás zvyčajne prebieha?

5:30 – zvoní budík, ranná káva, hygiena, sadám do dodávky.

6:00 – navigácia ukazuje príchod na prvú adresu 7:03, výborne! Odosielateľ dostal SMS, že prídem medzi 7:00 – 9:00. Volám zákazníkovi, že mám k nemu 20 min. Telefón nikto nedvíha. Volám znova, že o 15 min, zase nič. Volám ešte 3x, už som skoro na adrese. Som pred domom, volám, stále nič. Klopem na dvere, zvonček nefunguje, klopem hlasnejšie, búcham…

Sadám do auta, skúšam ešte volať, stále nič. Škoda! Posledná preprava, pani už tohto roku balík nepošle. Vypíšem papier, že som tu bol, napíšem presný čas, je 7:10. Hodím do schránky, spravím si selfie pred domom, štartujem, odchádzam.

Na druhú adresu mám 20 min., SMS dostali taktiež medzi 7:00 – 9:00, som v čase. Volám, dvihnú, čakajú ma. Super! Prídem na adresu, 6 ľudí ma tam čaká s balíkmi, veľkou kopou balíkov. Hmm, nahlásený bol len jeden, “ostatní nestihli spraviť včas objednávku, tak to priniesli ku mne”, hlási objednávateľ.

Na každú adresu mám v priemere 10 min., už vidím, že môj obedňajší brejk bude mekáč za volantom. Nevadí, veď sú Vianoce. Vyhrniem si rukávy a dám sa do váženia a vypisovania papierov. Tento tete do Žiliny, tento strýkovi do Martina, tento babke do Novák, tento zase do Sniny… 6 ľudí, 3 balíky a každý na inú adresu. Pozdravím, naložím a odchádzam. Je 8:15.

Na ďalšiu adresu mám len 10 minút, čas dostali 7:00 – 9:00, stále ok.

Zvoní mobil, pani z prvej adresy, že si našla papier v schránke a neprijaté hovory. Čo s ňou? Vrátim sa 20 minút spať, veď sú Vianoce. O 8:45 odchádzam od pani, premávka zhustla. Na tretiu adresu to už mám 25 min + traffic.

Volám zákazníkovi, že budem meškať pár minút, príchod mal byť stále medzi 7:00 – 9:00, už meškám.

9:20 – pani išla odniesť deti do školy, musím počkať kým sa vráti. Moja chyba, mal som prísť načas.

9:30 – pani ešte neprišla, trčí v zápche.

9:40 – super, už je tu, zoberiem balík a utekám – pomyslím si. Pani to žiaľ ešte nemá zabalené, ešte na poslednú chvíľu niečo hľadá, dobaľuje, píše adresy na balíky… No čo už, počkám, veď sú Vianoce.

10:15 – odchádzam. Traffic ustupuje, ďalšia adresa 50 min, mal som tam byt 9:00 – 11:00, už meškám, volám zákazníkovi, číslo nedostupné.

11:02 – hovor z officu, vraj kde som, pani na štvrtej adrese sa sťažuje, že som mal prísť medzi 9:00-11:00 a už je 11:02. Z hlboka sa nadýchnem a sucho skonštatujem – 3 minúty.

Zaklopem, zvážim, vypíšem, opýtam sa tety, čo má s mobilom, že som jej volal a ukazujem jej číslo a čas hovoru. To je synovo číslo a on je teraz v práci! Hmm, dobre vedieť, pomyslím si. Môžem volať aj 10x.

Meškanie sa nabaľuje s narastajúcim časom, v office už posielajú SMS, že budem meškať. Mekáč do ruky už nestíham, idem bez obeda…

21:00 – konečne posledná adresa a hajde domov. V tomto čase som už mal byť doma. Čas príchodu do skladu je neúprosný, 22:30 mi zahlásila teta v navigácii. No nič, tak budem spať o 2 hodiny menej, prežijem.
Už som na diaľnici, zrazu rana, niečo prasklo, auto spomaľuje, odstavujem na krajnici. Volám odťahovku, majú veľa práce, musím čakať hodinu, možno dve. Budím šéfa, hoci nerád.

Prišli niečo po polnoci, hodina ku mne domov.

1:30 –  konečne som v posteli.

5:30 –  káva, hygiena a nekonečné čakanie na náhradné vozidlo. Angličania majú čas.

8:30 – konečne mi pristavia voz pred dom. Preložiť balíky, vyložiť v sklade a môžme štartovať.

Na prvej som mal byť medzi 7:00 – 9:00, budem tam 9:15. Volám zákazníkovi, nedvíha…

Vážení zákazníci, priatelia. Tento príbeh je skutočný a napísal som ho preto, aby ste sa vedeli vžiť do kože toho druhého, do kože kuriéra, ktorý často spí len pár hodín, veľakrát prehltne horkú slinu a zahryzne si do jazyka, spraví možné aj nemožné, aby včas vyzdvihol či doručil vianočné darčeky vaším blízkym.

Buďte preto prosím k týmto poslom milí a ohľaduplní, veď sú Vianoce.

Miroslav Fedor

3 názory na “Jeden bežný deň kuriéra

 1. Andrea

  Ahoj miro. Vasi chlapci mi len tuto pred par dnami odmietli prist k dveram na 2.poschodie, ze vraj idu ken po prve zamykatelne dvere. Ale my tu ziadne nemame:), az moje. Tak nakoniec/vyplytvali 5 minut dohadovanim sa, ze mam prist dolu/ prisli.

  Mimochodom, aj ja som kurier a tiez pred vianocami mavam 200 balikov denne. A tiez dodrzim 2 hodinove ETA. Vacsinou 100percentne.

  Podla mna vam viazne toto- mate nadoraz vypocitane kolko balikov musite zobrat, aby to bolo rentabilne, preto sa vraciate po baliky ked niekto nebol doma a to vam potom dobabre dalsie terminy. Riesenie je jednoduche- nevracat sa ked niekto nebol doma, dat 3hodinove terminy a dat moznost nechat u suseda balik aj s peniazmi. Podla mna vam zlyhava planovanie trasy plus netreba ocakavat 100percentne vyzdvihnutie balikov. Ak niekto nie je doma, tough, neodide mu balik.

  1. Miro Autor

   Vážený pane, aj napriek tomu, že týždenne vyzdvihneme 20 ton zásielok (cca 600 adries/za 5 dní) tak si našich zákazníkov vážime a časové sloty dodržiavame skoro 100 %.

   Tento článok je príklad, ako sa to môže pokaziť aj napriek plánovaniu 😉

   Prajeme veľa šťastia a veľa spokojných zákazníkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *