Paula Newman – úspešná Slovenka v Anglicku

Publikované: 31. 10. 2018

O ničomFajnCelkom dobréPekný článokSuper! (Bez hodnotenia)
Loading...

Paula Newman - úspešná Slovenka v AnglickuVyspovedali sme ďalšiu úspešnú Slovenku, ktorá žije vo Veľkej Británii. Prišla do Anglicka pred 14-timi rokmi a zamestnala sa ako zdravotná asistentka. Jej začiatky boli ťažké, ale postupne sa vypracovala na manažérku domova dôchodcov a v poslednom období rozbieha popri náročnej práci aj vlastné podnikanie – Paula Newman.

Dobrý deň, Paula. Prezraďte nám čosi o sebe. Odkiaľ pochádzate a ako ste sa dostali do Anglicka?

Pochádzam z malého mestečka na východnom Slovensku Humenné. V Anglicku žijem už 14 rokov v prístavnom mestečku Portsmouth. Prišla som sem hneď po skončení strednej školy a po maturitných skúškach. Prácu som si vybavila cez pracovnú agentúru, ktorá zháňala zdravotníckych asistentov do domova dôchodcov. Hneď som sa chcela tejto príležitosti uchytiť a tak som sa rozhodla vycestovať.

Začiatky bývajú vždy ťažké. Bolo to tak aj vo vašom prípade?

Paula Newman - úspešná Slovenka v AnglickuÁno môžem len potvrdiť, že moje začiatky v cudzine boli veľmi ťažké, obzvlášť keď anglicky som ešte nevedela plynule rozprávať a nič som nikomu nerozumela. Veľmi som sa za to hanbila a ľudia, s ktorými som pracovala, sa mi dosť často vysmievali. Veľmi som sa chcela vrátiť domov na Slovensko, lebo som nebola na nič také pripravená.

Čo vás nakoniec presvedčilo, aby ste v Anglicku ostali a nevrátili sa na Slovensko?

Nebolo to ľahké rozhodnúť sa ostať v Anglicku, už som bola presvedčená, že sa vrátim a dokonca som už mala aj letenku kúpenú naspäť. No zrazu v jeden večer som premýšľala a pýtala sa sama seba, či som naozaj tak nemožná, aby som to tu nevydržala ? Dokonca aj kolegyne z práce mi nakoniec dohovárali, že veľa Sloveniek sa takto rozhodovalo, niektoré ostali a niektoré nie.

Veľa som nad sebou rozmýšľala a keďže som tu nikoho nemala, tak som zavolala mame a pýtala si o radu. Mama mi dohovorila, aká som silná a že by som sa vo svete nestratila, že som cieľavedomá mladá baba, ktorá nemá problém s nikým, že určite to dotiahnem ďaleko.

Tak som nakoniec aj ostala a učila sa prispôsobiť anglickému životu, aj keď to nebolo ľahké. Bola som nútená naučiť sa jazyk, ale s týmto vôbec nebol problém, lebo som sa dokázala plynule naučiť anglicky od ľudí a pacientov, o ktorých som sa predtým starala a ošetrovala .

Neuvažovali ste, aspoň v začiatkoch vášho pobytu vo Veľkej Británii, o štúdiu anglického jazyka? Myslíte, že sa cudzinec dokáže v Anglicku uplatniť aj bez znalosti reči?

Určite som nad tým zvažovala, ale keďže som bola stále pracovne zaneprázdnená, nikdy nebol čas si nájsť nejakú školu na angličtinu. A poznám ľudí bez znalosti anglického jazyka, ktorí sa dobre uplatnili. Je to hlavne o tom ako veľmi sa niekto snaží angličtinu naučiť.

Aké štúdium ste nakoniec v Anglicku absolvovali?

Absolvovala som nejaké školy, kde som študovala zdravie a sociálnu prácu na College. Tam som po skúškach získala vedomosti potrebné do ďalších odborov v zdravotníctve.

Nakoniec som absolvovala štúdium pre manažérky v sociálnej práci a zdravotníctve, kde mi po štúdiu bola ponúknutá práca manažérky domova dôchodcov pre mentálne postihnutých pacientov. Po pár rokoch pôsobenia v tej oblasti som si našla prácu manažérky domova dôchodcov, kde som zodpovedná za veľký domov s 24 pacientmi.

Riadim cely tým ošetrovateľov a sestričiek a práca ma naozaj naplňuje, no nie vždy je to v tejto oblasti ľahké. Ja som sa hlavne veľa naučila co sa týka zákonov a ako riadiť taký ústav .

Ako sa vám podarilo získať prácu manažérky domova dôchodcov?

Ako som už možno spomenula, tak som musela vyštudovať v tomto odbore. Po štúdiu my bola ponúknutá práca manažérky. A už 5 rokov pôsobím ako manažérka v domove dôchodcov.

Je to určite náročná práca. Zažili ste počas svojho pôsobenia na tejto pozícii aj negatívne skúsenosti z dôvodu, že nie ste rodená Angličanka?

Áno, každý deň sú nejaké momenty, keď môj personál niekedy nesúhlasí s tým čo im poviem a občas je to ťažké, keďže kolegovia, ktorých riadim, sú aj starší odo mňa a niekedy mi dávajú najavo že som cudzinka a že tam nepatrím.

Ja som sa po rokoch pôsobenia v Anglicku a v oblasti zdravotníctva a sociálnej prace dosť naučila, hlavne ako prijímať negatívne narážky a niektorí to chápu a idú so mnou, no stále sa niekto nájde kto nesúhlasí, ale ja sa nedám. Boli časy a momenty, keď som cítila že to nestojí zato a chcela som s tým skončiť a pracovať len ako zdravotnícky asistent, no stále si pomyslím a zaspomínam si na svoje začiatky, aké to vtedy bolo a to ma odrazí ešte viac .

Stíhate toho naozaj dosť. Popri práci a rodine sa venujete aj podnikaniu. O čo konkrétne ide?

Áno. Popri bežných povinnostiach si rozbieham aj vlastné podnikanie. Vlastním anti-age eshop a pomáham ďalším rozbehnúť svoje podnikanie. Som súčasťou projektu Podnikaj Profi, je to komunita kde si navzájom pomáhame a učíme sa ako byt úspešní

Prezradíte nám aj čosi zo svojho súkromia? Váš manžel je Angličan. Ako ste sa zoznámili?

Paula Newman - úspešná Slovenka v Anglicku Áno veľmi rada. S manželom sme sa zoznámili v práci, keď som v roku 2014 nastúpila na pozíciu manažérky v ústave pre mentálne postihnutých. Padli sme si do oka a po pár mesiacoch sme spolu začali chodiť .

John je anglo – američan jeho matka je z Anglicka a otec z Texasu v USA. Hneď sme vedeli že sme si súdení. Aj keď som plánovala, že môj manžel musí byt Slovák. Teraz sme už šťastne spolu 4 roky a máme 2 krásne zdravé dcérky. Obaja pracujeme v oblasti zdravotníctva a sociálnej práce, lenže v iných domovoch.

Nechýba vám občas Slovensko?

Aj napriek tomu, že máte v Anglicku vybudovaný nový život a úspešnú kariéru, Slovensko bude stále môj domov a v mojom srdci . Milujem kultúru a Slovenskú kuchyňu, ktorá mu ti veľmi chýba. Najradšej by som preniesla Slovenskú kultúru tu do Portsmouth .

Chceli by ste mať niečo typické slovenské aj v Anglicku?

To stále hlavne počuť slovenské pesničky v rádiu ako Elán a Tublatanka. A naše hory – Tatry. Hoci tu máme more, hory tu chýbajú. A samozrejme v obchodoch čerstvé rožky 🙂 Hoci tu máme slovenské obchody, nič nie je čerstvé a všetko je predražené.

Nechávate si občas od rodiny niečo zaslať do Anglicka? Alebo naopak, posielate občas rodine a známym na Slovensku balíky?

Áno mama mi pošle balík na Vianoce a v ňom koláče, sladkosti a iné dobroty, ktoré mám rada. Aj od nás rodinka dostane nejaký ten balík, väčšinou je to oblečenie.

Už ste so svojou rodinou navštívili Slovensko? Ukázali ste dcérkam svoj rodný kraj?

Mladšia dcérka ešte nenavštívila Slovensko, ale to sa čoskoro chystáme zmeniť a plánujeme pricestovať. Manžel a staršia dcérka už tu pár krát boli. Manžel má rád slovenské jedlá a lacné pivo. A učíme ho po Slovensky a aj dcérky budeme učiť, aby sa vedeli dorozumieť .

Ste príklad toho, že Slováci v zahraničí môžu byť naozaj úspešní. Máte nejaké odporúčanie pre všetkých, ktorí za hranicami ešte len začínajú?

Chcela by som odporučiť, aby hlavne vytrvali a šli si za svojim cieľom. Netreba sa hneď vzdávať na začiatku, tak ako som to skoro vzdala aj ja. Keby som to vzdala, môj život by bol určite iný. Myslieť pozitívne do budúcnosti a sústrediť sa na svoj úspech.

Ďakujeme vám za rozhovor. Veríme, že sa vám vaše pracovné sny čoskoro naplnia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *