Rozhovor s Petrom, ktorý vám pomôže naštartovať kariéru vo Veľkej Británii

Publikované: 16. 05. 2019

O ničomFajnCelkom dobréPekný článokSuper! (2hlas/ov, priemer: 5,00 z 5)
Loading...

Rozhovor s Petrom, ktorý vám pomôže naštartovať kariéru vo Veľkej BritániiV tomto rozhovore sme vyspovedali šikovného mladého Slováka, ktorý vytvoril jedinečný projekt PapaSlovensko.sk. Peter a jeho team pomáha Slovákom „rozbehnúť sa“ vo Veľkej Británii a pomôcť so všetkým, čo je na začiatku potrebné.

Dobrý deň, Peter. Povedzte nám najprv niečo o sebe. Kedy ste prvýkrát vycestovali do Veľkej Británie a čomu ste sa tam venovali?

Prvý krát som, tak ako väčšina, vycestoval za prácou v sklade. Študoval som lietadlá, ktoré sú super, no na začiatku je ťažké dostať sa bez praxe do tohto odboru, tak som cestoval po svete a pracoval kde sa dalo.

Jeden krát, na ceste z Nemecka, kde som tou dobou pracoval, som začal pociťovať stereotyp a ešte v ten moment, ako som sedel v aute niekde pri Prahe, som zdvihol telefón a zavolal bývalému spolužiakovi, ktorý bol tou dobou v Anglicku, a dohodol sa s ním, že prídem za ním a pomôže mi so všetkým. Myslím, že to bolo o tri dni, keď som nasadol do lietadla na ceste za “novým životom” a aj to len preto, že skôr nič neletelo 🙂

Bol to super pocit, keď som vedel, že prídem a so všetkým mi pomôže,že nemusím mať strach z budúcnosti a od začiatku budem fungovať, nakoľko on vedel čo, kde a ako.

Ako prebiehali vaše začiatky v cudzine? Kto vám pomohol so štartom v zahraničí?

Môj kamarát sa volal Pišta, teraz myslím žije v Holandsku,a práve on bol ten človek, ktorý mi so všetkým pomohol, za čo mu budem navždy vďačný, pretože mi ukázal ako sa to dá robiť, a aj vďaka nemu vznikol tento projekt, na základe ktorého viem, ako môžem pomôcť aj ostatným.

Tu niekde sa zrejme zrodila myšlienka, že budete pomáhať Slovákom, ktorí chcú pracovať vo Veľkej Británii, no nemajú nikoho, kto by im na začiatku pomohol. Váš prvý projekt však nedopadol najlepšie. Čo sa stalo?

Na začiatku mi ani nenapadlo niečo ako toto. Prvý krát som si to uvedomil, keď som videl na Facebooku rozhovor, keď nejaký chalan hľadal pomoc, nakoľko chcel odísť zo Slovenska, a mal tam snaď 30 ľudí, čo mu tam vraveli: ” len priletíš, vybavíš atď… je to jednoduché “, čo však nie je tak úplne pravda.

Vtedy som sa nad tým tak zamyslel, že je to jednoduché, keď viete kde, kedy a čo si ako vybaviť, kde nájsť prácu a bývanie. Pokiaľ však nemáte spoľahlivý kontakt, ktorý pozná miestne pomery, je to oveľa komplikovanejšie.

Priletím, ok, ale čo dalej ? Zaplatím za predražený taxík do hotela, lebo slušný podnájom ťažko poriešite na diaľku bez stretnutia, a budete ho platiť než nájdete bývanie?  Prácu tak isto nevyriešite za 2 dni, ak neviete, kde hľadať.

A toto už vám na Facebooku nikto nepovie, pretože oni už sa na to pozerajú z pohľadu niekoho, kto tam je, nie z pohľadu toho človeka, ktorý tu nikdy nebol a nikoho tu nemá. Takže som sa ako 20 ročný to rozhodol poskytovať sám  – prídeš, pomôžem a až zarobíš, tak mi za túto službu zaplatíš.

Prvý pokus sa volal Kamarát v Exile, logo som robil v “malovaní”, prvý web som písal v HTML a CSS, ktoré som sa predtým asi pol roka drvil, aby to nejako vyzeralo,no napriek tomu to bolo otrasné, ale riešilo to problém a zákazníci sa našli 🙂

Nedopadlo to najlepšie, nakoľko som sa musel vrátiť na Slovensko, ešte k tomu som prišiel o človeka v UK a narýchlo zohnaná náhrada sa s prvými zákazníkmi dohodla, že ma obídu a bude to za lepšiu cenu, nehovoriac o tom, že ten človek spreneveril budget, čo som mu nechal, na to aby sa postaral o ľudí, zlé zmluvy atď, no celé zle.

Takýto podraz teda projekt dočasne stopol. Čo ste robili potom?

Ja som už bol na Slovensku, v 20-tich rokoch som totálne vyhorel. Po viac ako pol ročnej práci to niekto zničil za pár dní, úplne sa mi zrútil svet. Za posledné peniaze som si kúpil koňa, aj to som za neho vyplatil len časť, zaplatil som stajnenie na jeden mesiac a ostalo mi asi 100€ na jedlo. Jazdil som asi mesiac v kuse a neriešil včerajšok, zajtrajšok, proste nič.

Potom prišla prvá ponuka z môjho odboru za slušné peniaze, takže som sa vrátil na čas k letectvu, ktoré ma pozviechalo ako finančne, tak po stránke psychickej. Po nejakom čase som začal budovať firmu na výrobu a veľkoobchod s pánskymi doplnkami Monarchie Company.
Monarchie Company

Ako ste sa opäť dostali k pôvodnému plánu?

S firmou, na ktorej som tou dobou 2 roky pracoval, to nebolo úplne najlepšie. Vysoké náklady, nízke marže, nepoctivosť predajcov, atď. Začal som teda uvažovať, či mi stojí zato sa s tým trápiť alebo sa začnem venovať niečomu zmysluplnejšiemu. Prišiel som za priateľkou a spýtal sa jej, či súhlasí s tým, aby som obetoval 2 – 3 týždne a skúsil vzkriesiť starší projekt.

Tak som na tom začal tvrdo pracovať, a to boli asi najefektívnejšie 3 týždne môjho života. Prvý týžden som strávil v UK  hľadaním obchodných partnerov ako banky, zamestnávatelia, landlordi, atď.

Nakoniec projekt meškal asi pol roka, nakoľko situácia v UK s prácou nebola úplne priaznivá, tak som využil tento čas a všetko pripravil na dobu, kedy to už bude OK. A ono to vyšlo!

Skúste nám teda vysvetliť, čo váš projekt potenciálnym záujemcom ponúka. Čo všetko zastrešujete a aké služby vaši klienti dostanú?

My sa v podstate snažíme byť taký osobný “Pišta” pre každého, kto chce ísť do UK. Je nám jasné, že ľudia idú do zahraničia, aby zarábali peniaze a nie, aby platili za služby skôr než nastúpia do lietadla.

Tak sme sa rozhodli to spraviť tak, aby sme im čo najlepšie vedeli pomôcť, ale zároveň aby sme dokázali utiahnuť chod spoločnosti a aj sa nejako rozvíjať.

To znamená, že keď niekto chce prísť, zabezpečíme mu transport z letiska, bývanie, registráciu na National Insurance, vybavíme bankový účet, registráciu v knižnici, u obvodného lekára, u zubára, ukážeme mu niekoľko dverí, kde práve prijímajú zamestnancov.

V podstate všetko, čo človek môže potrebovať. Všetko toto zabezpečujeme na naše náklady a následne po tom, ako sa človek “zabýva” a finančne stabilizuje, tj. 29.kalendárnych dní, od neho požadujeme platbu za tieto služby v niekoľkých splátkach, tak aby to pre neho nebola nijaká extrémna záťaž, ale zároveň, aby sme aj my mohli ekonomicky utiahnuť projekt.

Aké typy prác dokážete záujemcom vo Veľkej Británii zabezpečiť?

Nie sme headhunteri, neposkytujeme priamo prácu, zabezpečujeme službu, ktorá vám dokáže pripraviť ideálne podmienky na nový začiatok.

Nezameriavame sa na hľadanie konkrétnych profesií, ale skôr na to, aby človek mal prácu na začiatok, prácu ktorá mu zaplatí účty aspoň do chvíle, než si nájde to po čom túži.

Stále na sebe pracujeme a o mesiac-dva by sme chceli otvárať kanceláriu aj v ďalšom meste v UK a v druhej polovici tohto roka by sme radi pridali aj Nemecko a Holandsko.Peter papaslovensko.sk

Predpokladáme, že všetky služby poskytujete legálne. Vaši klienti teda vo Veľkej Británii nebudú pracovať „načierno“. Je to tak?

Samozrejme, máme veľa “konkurencie”, resp. skôr jednotlivcov, ktorí poskytujú podobné služby ako my, no oni nemajú právnu formu, nemajú zmluvy s dodávateľmi a tak niekedy ani nesplňujú zákonné podmienky a úplne bežne sa stáva, že bývate na čierno v domoch v dezolátnom stave, síce za 60 – 70 libier, ale nemáte žiadne práva iba povinnosti.

Nehovoriac o tom, že oni berú peniaze vždy vopred a bez nejakej zmluvy. Naše bývanie je o trochu drahšie, ale je to registrovaný landlord splňujúci najvyššie štandardy, depozit ide do depozitného fondu a všetko prebieha v rámci legislatívy. To isté platí napríklad pri doprave, kde máme zazmluvneného licencovaného prepravcu, ktorý pre nás tieto služby poskytuje.

Čím je váš projekt jedinečný? Napríklad v porovnaní so službami personálnych agentúr.

Personálna agentúra berie peniaze od zamestnávateľa za sprostredkovanie zamestnanca a občas vám nejakí headhunteri pomáhajú, aby vás získali pre svoju spoločnosť.

No žiadny headhunter s vami fyzicky nepôjde obehať úrady či banky, ako to máme my.

A čo vaša provízia? Ako je to s jej vyplácaním a v akých výškach sa približne pohybuje?

Celková suma za naše služby je 400 libier, no nie vždy je to tak. Veľa krát sa stane, že niekto už má účet, insurance alebo niečo z toho, tým pádom nám nepripadá fér pýtať plnú cenu, v takomto prípade poskytujeme rôzne individuálne ponuky na danú konkrétnu situáciu.

Tak isto nežiadame plnú cenu od študentov, ktorí si idú na 2 – 3 mesiace privyrobiť, hoci práce aj náklady s tým spojené máme rovnaké, ako s kýmkoľvek iným. Odpustíme si časť zisku, aby sme pomohli slovenským študentom získať zahraničnú skúsenosť, a veríme, že sa nám to vráti vo forme dobrých referencií.

Máte v súčasnosti dostatok klientov? Je po vašich službách dopyt?

Aktuálne máme približne 160 dopytov mesačne a doterajšie výsledky sú viac než uspokojujúce.

Aktuálne na projekte pracuje 6 ľudí, tj. právnik, marketér, jedna slečna v UK, ktorá manažuje poskytovanie daných služieb, dve ktoré sa starajú o komunikáciu s potencionálnymi záujemcami a ja.

Snažíme sa vyjsť ľuďom v ústrety a byť relatívne flexibilní.

Ďakujeme za vyčerpávajúce informácie. Samozrejme, v ďalšom podnikaní Vám želáme veľa úspechov a množstvo spokojných klientov!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *